Jak wygląda kupno mieszkania w Gruzji?

Utworzone przez: pkt | 5 maja, 2022

Gruziński rynek nieruchomości jest bardzo atrakcyjny dla inwestorów. Ceny mieszkań są znacznie niższe niż w Polsce, a jednocześnie cechują się wyższą stopą zwrotu z inwestycji. Jak kupić mieszkanie w Gruzji?

Etapy zakupu nieruchomości w Gruzji

Mieszkanie w Gruzji może kupić mieszkaniec każdego kraju, który posiada ważny paszport. Wszystkie transakcje sprzedaży są dokonywane w rejestrze publicznym w Domu Justycji, a dopełnienie formalności trwa ok. 2-3 godziny.

Proces zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego wygląda tak samo. Jeśli kupujemy mieszkanie w budynku, który jest jeszcze w trakcie budowy, musimy podpisać dwie umowy – wstępną i główną. Umowa zakupu nie musi być poświadczona notarialnie, ponieważ w Gruzji od kilku lat funkcjonuje technologia blockchain, uniemożliwiająca oszustwa.

Przed zawarciem umowy możemy samodzielnie sprawdzić wszystkie informacje o wybranej nieruchomości w rejestrze publicznym. W tym celu musimy złożyć w Domu Justycji oświadczenie i kopię paszportu. Na wyciągu z rejestru znajdziemy dane właściciela oraz wszystkie informacje o obciążeniach (np. hipoteką) i rozporządzeniach dotyczących nieruchomości. Czas oczekiwania na dokument wynosi 1 dzień roboczy.

Jeśli nie czujemy się pewnie lub w dopełnieniu formalności przeszkodę stanowi bariera językowa, możemy skorzystać ze wsparcia firmy doradczej. Eksperci nie tylko pomogą nam przy wyborze inwestycji i ustaleniu warunków z deweloperem, ale także udzielą wsparcia w procesie otwierania rachunku bankowego w Gruzji.

Zakup nieruchomości na kredyt

Obcokrajowcy mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny w gruzińskich bankach. W przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego wymogiem jest posiadanie przez dewelopera umowy partnerskiej z bankiem. Wówczas deweloper występuje w charakterze poręczyciela. Oprocentowanie kredytu jest jednak dość wysokie, wynosi nawet 12-13%. W przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego, obcokrajowiec bez prawa stałego pobytu w Gruzji może otrzymać kredyt hipoteczny maksymalnie do 50% wartości nieruchomości.

Inter-Apart